כאב הנובע מגידים ורצועות

רצועות וגידים קרועים או שחוקים עלולים לגרום לכאב חמור, מגביל וכרוני. פגיעות אלו יכולות להופיע עקב תאונות, נפילות או כמו במקרה של כאבי שרירים, מהרגלי יציבה וארגונומיה גרועים. נקעים כתוצאה מפגיעה אקוטית נרפאים באופן די טוב, למרות שלפעמים הרצועות לא תחזורנה לחוזק ולאורך הקודם שלהן. לעומת זאת, בבעיה כרונית בגיד או ברצועה, יכולת הריפוי פחותה בהרבה. הדבר נכון ביחוד במקרה של נקעים חוזרים שאז המפרק עצמו נהיה פחות יציב וזה גורם שוב, לעוד נקעים. ברבים מתאונות הדרכים או מתאונות העבודה יש פגיעה כזאת בגידים וברצועות ופגיעות אלו עלולות לגרום לכאב כרוני וחמור.

איור מס. 1
רצועות האגן מתפרשות על שטח די רחב וחשובים ליציבה ובבלימת זעזועים
ליקוי ברצועות הסקרו-איליקיות-(SI Sacroiliac)

פעמים רבות מטופלים לא מאובחנים בצורה נכונה והבעיה האמיתית נמצאת במקום אחר לחלוטין, כך הבעיה יכולה להישאר ללא מענה שנים רבות. אחת הבעיות הנפוצות שלא מאובחנות כראוי היא ליקוי ברצועות ה- SI. מפרק ה- SI הוא מפרק המחבר בין עצמות האגן ובעצם בין עמוד השדרה לאגן (ראה איור מס. 1). הרצועות ה- SI מחברות את עמוד השדרה לאגן במפרק זה וחשיבותן רבה.

אנשים רבים סובלים מתנועתיות יתר ברצועות אלו מסיבות שונות, כגון

  • תאונות דרכים
  • שחיקה ועומס לאורך זמן עקב יציבה לא נכונה וארגונומיה לקויה
  • הרמת משאות בצורה לא נכונה
  • פתלוגיה הגורמת לגיוס שרירים לקוי

האגן והמפרק ה- SI מאוד רגישים לפגיעות אלו מכיוון שכל העומס בעמידה, הליכה, ריצה ובכל פעילות אחרת מועבר דרך האגן אל עמוד השדרה. מפרק ה- SI סופג חלק גדול מהאימפקט המופעל על הגוף ומכאן חשיבותו מצד אחד ורגישותו מצד שני. רצועות ה-SI מקיפות את המפרק אך למעשה הן מגיעות מעמוד השדרה המותני ועד ה- ischial tuberosity שזהו החלק בעצם האגן שעליו אנו יושבים ואליו מחוברים שרירי הירך האחוריים (hamstrings).
לרצועות אלו יש יכולת להקרין כאב לאורך הגפה התחתונה אפילו עד הקרסול (ראה איור מס.2).

כמה עובדות מעניינות על מפרק ה- SI

  • ישנה תזוזה של 2-4 מ"מ במפרק ה- SI בממוצע במהלך ההליכה.
  • ישנם שלבים בהליכה בהם המפרק נעול.
  • עמידה זקופה בהגזמה או לחילופין עמידה בה הגב נטוי אחורני, גורמות לעומס ולפגיעה ברצועות ה- SI.
  • רצועות SI חלשות גורמות לחוסר תפקוד של השרירים הגלוטאלים (שרירי העכוז).
  • התגרמות עמוד השדרה או היצרות תעלת השדרה גורמות לעומס רב על המפרק.
איור מס. 2
כאב מוקרן מרצועות האגן לאורך כל הגפה התחתונה

ישנם רבים הסבורים כי מכיוון שהתנועה במפרק זה כל-כך קטנה, אין למפרק משמעות והוא אינו יכול לגרום לליקויים וכאב. אולם למעשה, ההיפך הוא הנכון. דווקא בגלל שהתנועה קטנה, כאשר יש עודף תנועה של מילימטר אחד, זוהי תוספת של 25-50%. הדבר כמובן משנה את הדינמיקה של כל המפרק, בניגוד להבדל של מילימטר במפרק אחר. ישנה חשיבות רבה דווקא לתנועה מועטה במפרק ה- SI מכיוון שזה מעניק למפרק יציבות רבה, בשונה ממפרק הכתף לדוגמה, שבו יש תנועתיות רבה ולכן היציבות נפגעת. רצועות אלו נפגעות לא פעם מתאונות או מטראומה אחרת והיציבות מתערערת. במצב זה, המטופלים מתלוננים פעמים רבות על כך שהירך או הרגל "בורחות" להם בזמן הליכה. מבנים שונים במפרק SI פגוע יכולים לגרום לכאב מקומי, כאב מוקרן באיזור הישבן ואפילו לכאב מוקרן עד הקרסול. מסיבה זו, אנשים נוטים לחשוב שהכאב שלהם נובע מפריצת דיסק (HACKETT 1991). אצלי בקליניקה ראיתי לא מעט מטופלים שבאו עם צילום CT או MRI ואמרו לי שיש להם פריצת דיסק. אולם כאמור, לא ניתן לאבחן לקות ברצועות ה- SI בצילומים אלו מכיוון שהצילומים הם סטטיים והבעיה ברצועות באה לידי ביטוי רק בתנועה. מסיבה זו, אין תחליף לאבחון קליני יסודי. (ראו קטע על אבחון מקור הכאב)

בעיות ברצועות ה- SI באות פעמים רבות יחד עם נקודות הדק בשרירי העכוז (gluteus medius and minimis) ושבריר המסובב החיצוני של הירך (quadratus lumborum). שרירים אלו לא יחזרו לתפקודם המלא ולכח שלהם אם לא יטפלו בחוסר היציבות שבמפרק ה- SI. לכן יחד עם טיפול בנקודות ההדק וחיזוק השרירים יש לחזק את רצועות ה-SI. מקרה זה מדגים כיצד פעמים רבות בטיפול יש להתייחס לגורמים שונים במקביל.

קרעים בשרירים מסובבי הכתף, (Rotator cuff – RC)

כאב בכתף יכול לנבוע מגורמים שונים, כמו קרע בגידי מסובבי הכתף, האחראים על סיבוב הכתף וייצובו, ארטריטיס במפרק הכתף, קרעים בלברום ועוד. כאבים אלו יכולים להיות חמורים מאוד והטיפול בהם צריך להיות רחב היקף. הכתף למעשה, מורכב מכמה מפרקים שונים המחברים בסופו של דבר את הזרוע דרך השכמה וחגורת הכתפיים אל הסטרנום והשדרה המרכזית. לכן הטיפול צריך להתייחס לכל המפרקים ולא רק- כמו שמטפלים מסויימים נוטים לעשות- במפרק שבין הזרוע לשכמה. אם אין התייחסות לכלל המפרקים, הכאב יחזור לאחר זמן בסבירות גבוהה, אפילו לאחר טיפול ניתוחי, מפני שככל הנראה לא באמת טיפלנו בכל הגורמים לבעיה.

כאשר יש קרע בשרירים המסובבים או בגידים שלהם, בנוסף על הכאב, נוצר שינוי ביומכאני, כלומר שהגוף בוחר לבצע את הפעילות בצורה אחרת ולא באופן הנורמאלי והבריא. דבר זה יכול להביא לפגיעות משניות כגון כישלון של השריר או שחיקה של הסחוס המפרקי.

קרע בשרירים המסובבים או בגידים שלהם יכול להיגרם מבעיות ביומכאניות שונות, הרגלים לא נכונים ועומסים שמחולקים בצורה לא טובה ומעמיסים על גידים מסויימים עד לשחיקה ולקרע. אם נטפל בכאב, אפילו בניתוח, ולא נטפל בגורם הביומכאני, הבעיה עלולה לחזור. לכן בטיפול, מעבר להתייחסות לכאב, יש לאבחן את הגורם הביומכאני ולתקן אותו.

על מנת להשיג תוצאות טובות בטיפול, יש להשתמש בטכניקות שונות המשלימות אחת את השניה. שיטות טיפול שאני משתמשת בהן כוללות דיקור יבש, פרולותרפיה והזרקה של פלאזמה עשירה בטסיות (PRP). זאת בנוסף לאימון, שינוי הרגלים ויעוץ ארגונומי.

פציעת וויפלאש (צליפת שוט)

פציעת וויפלאש (צליפת שוט) נגרמת עקב עומס גדול ופתאומי המופעל על שרירי ורצועות הצוואר. לרוב כתוצאה מתאונת דרכים בה רכב מתנגש בנו מאחור. הרכב שלנו מועף קדימה והראש, במיוחד אם אין לו כרית תמיכה מאחור, מיטלטל קדימה ואחורה במהירות, דבר שמותח בחוזקה ובמהירות את הצוואר, גורם לקרעים בשרירים וברצועות ובהמשך לנקודות הדק בשריר. קרע בשריר או ברצועה יכול להוביל לכאב לזמן רב אחרי הפגיעה.

הן דיקור יבש והן פרולותרפיה הינן שיטות טיפול יעילות לפציעה זו. יחד עם טיפול באחת השיטות הללו, יש להקפיד ולהימנע ממנחי צוואר לא בריאים העלולים למתוח את השרירים והרצועות הפגועים ולפגוע בתהליך הריפוי.

פגיעות בברך ובקרסול

קרעים או נקעים ברצועות הקרסול יכולים לגרום לכאב כרוני ולתפקוד לקוי. אצל אנשים ששברו ברך או קרסול, קורה לא פעם שהכאב נמשך למשך חודשים או שנים. אחרי זמן רב כל כך השבר עצמו קרוב לוודאי כבר התאחה, אך מה שגורם לכאב הוא קרע ברצועה. תאונה או כל טראומה אחרת שהייתה חזקה מספיק על מנת לגרום לשבר, ככל הנראה יכלה גם לפגוע ברצועות ופגיעה זו, אף שהיא נחשבת לחמורה פחות מהשבר בעצם, יכולה לגרום לשינוי בתפקוד המפרק ולכאב כרוני לאורך זמן רב אם לא מטפלים בה. הרצועות מוחלשות, התנועות מכאיבות והגוף משנה את אופן התנועה, דבר שמשפיע בצורה שלילית על המפרק ואף על מפרקים קרובים אחרים. הטיפול בפרולותרפיה או בפלאזמה עשירה בטסיות (PRP) יכולה להיות יעילה מאוד במצבים אלו.

"דלקת"

פעמים רבות מטופלים באים למרפאתי ואומרים לי, "יש לי דלקת". אני לא חושבת שיש הגדרה פחות מדעית מהמילה "דלקת" במקרים אלו. המושג "טנדיניטיס" (דלקת של הגיד) הוא בדרך כלל מושג לא נכון, למעט בשלב האקוטי לאחר פגיעה. לרוב אין דלקת, אלא פשוט שחיקה של הגיד, מה שאנו מכנים בשם "טנדינוזיס". דבר זה קורה עקב פציעה, או שחיקה איטית של הגיד. מקרים נפוצים של שחיקה זו אנו פוגשים בשרוול המסובב בכתף (rotator cuff), במרפק (מה שמכנים בשם- tennis elbow) בגיד הפיקה בברך ובגיד האכילס בקרסול.

כאמור, בגידים וברצועות לרוב אין דלקת, כלומר שלגוף אין יכולת טובה לרפא את הפגיעות (דלקת היא בעצם נסיון הריפוי של הגוף) ולכן אנו מזריקים לאיזור הפגוע חומרים המסייעים לגוף להתמודד עם הפגיעה ולרפא אותה. (ראו קטע על פרולותרפיה ו- PRP)כדי לקבוע תור אנא התקשרו

בריאותה (מבשרת ציון) 02-585-2300
שר"פ (הדסה) 02-677-8899

אני מאמינה שאפשר וצריך לחזור לאיכות חיים בריאה