כאב נוירופתי


 
 
 
 
 

הכאב הנוירופאתי מוגדר על ידי האגודה הבין לאומית לחקר הכאב כך: כאב הנגרם על ידי פגיעה או מחלה במערכת הסומטוסנסורית. כלומר במערכת העצבים התחושתית.

במצב רגלי, כאב אקוטי הוא נורמאלי ו"טוב" כיוון שהוא מזהיר מפני נזק או סכנה לנזק. הכאב הכרוני מביא פחות תועלת והוא בעיקר פוגע באדם, אך לגוף יש מספר דרכים להתמודד איתו, כמו חסימה של אותות הכאב ומניעה של הגעתם למוח ולמודעות, או שחרור של אנדרופינים אשר פועלים באותה הצורה שבה פועל המורפיום המשמש ברפואה לשיכוך כאבים. מחלות מסויימות פוגעות בתהליכים אלו וגורמות למה שנקרא- כאב נוירופתי. את הכאב הנוירופתי ניתן לחלק לשתי קבוצות כלליות, כאב נוירופתי מרכזי וכאב נוירופתי פריפרי. להלן מספר דוגמאות לכל אחד מהסוגים. שימו לב שזאת רק רשימה חלקית.

כאב נוירופאתי מרכזי

  • כאב נוירופתי כתוצאה מפגיעה בעמוד השדרה
  • כאב נוירופתי כתוצאה משבץ מוחי
  • כאב נוירופתי כתוצאה מטרשת נפוצה

כאב נוירופתי פריפרי

  • כאב נוירופתי כתוצאה מטראומה. כאבי פנטום בגפה כרותה, כאב נוירופתי אחרי ניתוח.
  • כאב נוירופתי כתוצאה מבעיה מטבולית כמו סוכרת, כשל כלייתי, מחסור בויטמינים או שתיה מופרזת של אלכוהול.
  • כאב נוירופתי כתוצאה מזיהום כגון- נאורלגיה אחרי הרפס, איידס או דלקת כבד C.
  • כאב נוירופתי כתוצאה מתרופות, סמים או רעלנים, כגון- תרופות כימותרפיות, תרופות נגד שחפת או נגד איידס, חשיפה לארסן או עופרת.
  • כאב נוירופתי תורשתי- CIPD, מחלת- Charcot -Marie-Tooth

כאב נוריופתי נגרם כאשר יש נזק או הרגזה של סיב עצב. ככלל, בכאב נוירופתי פריפרי יהיה קל יותר לטפל אם מטפלים בו בזמן, למרות שכאב פריפרי כתוצאה מטראומה ניתוית או קטיעת גפה, יכול לההפך לכרוני ואז יהיה קשה יותר לטפל בו. בכאב פריפרי כתוצאה מבעיה מטבולית או מתרופות, הכאב יהיה לרוב יותר מגביל וריפוי הכאב יהיה תלוי במידה רבה בהשארות הגורם, כלומר שאם הרעלן או המחלה עדיין קיימים יהיה הרבה יותר קשה לטפל בכאב.

בכאב נוירופתי מרכזי לעומת זאת, הגורם לרוב נשאר כל החיים ולכן גם את הכאב יהיה קשה מאוד לרפא, למרות שהוא כן יכול לפחות עם הזמן.

כיצד יודעים אם מדובר בכאב נוירופתי? לכאב נוירופתי יש בדרך כלל מאפיינים טיפוסיים, הוא לרוב חזק מאוד ובלתי נסבל ויכול להיות ספונטני, כלומר ללא קשר לתנועה, מגע או תפקוד פנימי. נוסף לכך, ישנם מספר שאלונים שנוסחו על מנת להגיע לקביעה באשר לאלו מהמטופלים חווים כאב נוירופתי. שאלונים אלו מבוססים על תיאורים שונים שלרוב קשורים יותר לכאב נוירופתי. אנשים עם כאב נוירופתי ייטו לתאר את הכאב שלהם כ- שורף, מקפיא, חם, קר, כאב כתוצאה ממגע קל, גירוד, עקצוץ, דקירת סיכות או רדימות. עם זאת, אין אף תיאור שיכול לקבוע בודאות כי מדובר בכאב נוירופתי ולכן במקרים רבים קשה מאוד לקבוע באופן מוחלט את סוג הכאב ומקורו.

טיפול

בכאב נוירופתי אמיתי, מאוד קשה לטפל. ניתן לטפל כמובן במשככי כאבים, אך ישנן מספר תרופות אשר ממש ממתנות את הכאב וחוסמות אותו במוח או בחוט השדרה. תרופות אלו לרוב לא מעלימות את הכאב לגמרי, אך מפחיתות אותו. בנוסף, כתלות באיזור הכאב, ניתן לבצע זריקת אפידוראל או חסם עצבי. במקרים של כאב עקשן אשר אינו מוקל מספיק בטיפולים אלו, ניתן להשתיל סטימולטור חוט שדרה אשר מייצר זרם חשמלי חלש המסייע בחסימת אותות הכאב העולים למוח.


כדי לקבוע תור אנא התקשרו

בריאותה (מבשרת ציון) 02-585-2300
שר"פ (הדסה) 02-677-8899

אני מאמינה שאפשר וצריך לחזור לאיכות חיים בריאה