כאבים הנובעים מהשריר


 
 
 

Figure 1
נקודות הדק בשריר הגלוטיאוס מינימוס שגורמות לכאב להקרין לאורך הרגל

כאשר ישנו כאב, גם אם הוא אינו נובע מהשריר עצמו, השרירים עשויים להגיב בכיווץ הגנתי חזק על מנת
להגן על איזור הכאב. כיווץ זה יוביל לאורך זמן להיווצרות נקודות בשריר המכונות נקודות הדק (Trigger point).

נקודות ההדק יכולות להישאר מכווצות למשך חודשים ואפילו שנים. על מנת לנסות ולהבין את המשמעות של זה, נסו לדמיין איך השרירים שלכם מרגישים לאחר עבודה מאומצת של חצי שעה בחדר הכושר, סביר להניח שהשרירים יכאבו למשך מספר ימים, במיוחד אם אינכם בכושר. עכשיו נסו לחשוב על נקודה בשריר שמכווצת שלושה חודשים ללא הפסקה. ניתן להבין מדוע זה יכול לגרום לכאב לא מועט.

היווצרות נקודות ההדק

 

בהיווצרות נקודות ההדק קיים מעגל סגור של שחרור סידן ואיסכמיה (כלומר חוסר באספקת דם),התכווצות ממושכת. הכאב שנובע מנקודות ההדק נקרא כאב מיופאציאלי והוא אינו מורגש רק בנקודת ההדק עצמה, אלא הוא מקרין למקומות אחרים בשריר. לפעמים הכאב מוקרן בדפוסים אופיניים לאיזור בו קיימת נקודת ההדק ולפעמים הכאב מקרין ללא כל דפוס מוכר. רבים מהדפוסים שכן אופיניים לנקודות ההדק השונות, דומים למדי לדפוסי הקרנה מבעיות אחרות כמו פריצת דיסק או מיגרנה. לעיתים הדבר
מקשה על אבחנה בין כאב מיופאסיאלי לבין כאב ממקור אחר. דוגמאות לדפוסי הקרנה אופיניים ניתן לראות באיורים 1,2.

נקודות ההדק מתפתחות עקב העמסת יתר לאורך זמן, נקע או קרע בשריר. ישנם גורמים שונים היכולים להוביל למעמסה על השריר ובסופו של דבר לנקודות הדק, כמו שהייה בתנוחות לא בריאות לאורך זמן, תנוחות לא טובות בשינה והרגלי עבודה לא טובים כמו ישיבה כפופה מול מחשב. בהתחלה השרירים מנסים באופן טבעי להתמודד עם התנוחה שמעמיסה עליהם, אבל בסופו של דבר השריר לא עומד בעומס ונכשל, אז נוצרות נקודות ההדק. תהליך זה יכול להיות ארוך למדי ולפעמים הרגל גרוע יכול להוביל לנקודות הדק אחרי שנים רבות. מסיבה זו, כשאני מסבירה למטופלים על הגורמים לכאב אני נתקלת לא אחת בתגובה בסגנון, "אבל אני תמיד יושב כך!" חרדות ודיכאון מחמירים פעילות את נקודות ההדק.

דוגמאות שכיחות בהן מתפתחות כאב מיופציאלי

 

צורה שונה של התפתחות נקודות הדק היא אחרי אירוע טראומטי כמו תאונת דרכים. נפגעי תאונות דרכים סובלים פעמים רבות מכאב גב תחתון. החוקרים סיימון וטראבל (Travel, and Simons) שחקרו את נקודות ההדק דיווחו כי ב- 80% ממקרים אלו נמצאו נקודות הדק בשריר – Quadratus Lumbarum
הנמצא בצידי הגב התחתון. משמעות הדבר היא שפעמים רבות כאב שאנו מייחסים לפגיעה עצמה, מקורו בעצם בנקודות הדק שהתפתחו בעקבות הפגיעה.

עוד דוגמה נפוצה להתפתחות נקודות ההדק בשריר זה היא אצל אנשים המתכופפים להרים משהו מהרצפה בצורה אלכסונית, במיוחד אצל אנשים ששרירי הגב שלהם חלשים. שריר ה Quadratus Lumbarum מועמס מאוד בפעולה זאת והוא רגיש לפגיעות ולהיווצרות נקודות ההדק. אנשים רבים מספרים שהתכופפו להרים משהו וכשרצו להזדקף נתקעו באמצע העליה עם כאב חד. רבים מאנשים אלו ילכו לרופא ויחזרו עם אבחנה של בלט דיסק כאשר הבעיה היא שוב, בנקודות ההדק ולא בעמוד השדרה.

ציטוט מהחוקרים טראבל וסיימונס על כאב מיופציאלי מאותו השריר:

המטופלים שלנו מדווחים מדווחים באופן עקבי על כאב תמידי ועמוק במנוחה, לפעמים כאב חמור בכל תנוחה שהיא, אבל כאב מייסר במיוחד בתנוחה זקופה ללא תמיכה בעמידה או ישיבה אשר מגבירות את נשיאת המשקל על עמוד השדרה המותני או דורשות ייצוב שלו. תזוזה מינימאלית בחלק התחתון של הגוו
יכול לגרום להתפרצות של כאב חד הנותן תחושה של דקירת סכין. החומרה של הכאב הנובע מנקודות ההדק יכול לגרום למטופל להפסיק לזוז כדי להימנע מכאב ובנוסף הדבר גורם בעקביות לפגיעה רגשית. חומרת הכאב הנובע מנקודות הדק אלו (Quadratus lumborum) מגבילים כיפוף של הגב קדימה ולמנוע כל תנוע בעמוד השדרה המותני…. כשהמטופלים מתעוררים בלילה הם לפעמים נאלצים לזחול על ארבע כדי להגיע לשירותים. שיעול או התעטשות יכולים לגרום לסבל אדיר. קימה מהכיסא או מהמיטה היא קשה במיוחד (ומטופלים נעזרים בשימוש בריהוט בסביבה כגון שולחנות).

צליפט שוט הינה דוגמא נוספת של כאב שנגרם כתוצאה מפגיעה מיופציאלית. במידה והמטופל לא יטפל במצב, הוא עלול לפתח גם כאבים בכתף, צוואר, גב עליון ואפילו גב תחתון. בנוסף חרדות והתנהגות נמנעת מפחת מכאב) fear avoidance behaviour) עלולות להגביר את פעילות נקודות ההדק בשרירים אחרים.

כאב ראש מיגרנותי יכול לנבוע מפעילות נקודות הדק בשריר הסטרנומסתויד) sternomastoid ) מכיוון שאותו השריר מעוצבב על ידי עצבים שיש להם קישורים עצב הטריגמינוס, האחראי לתחושת הכאב המיגרנותי. ראה איור מס_____

ככל היותר שכאב מיופציאלי נשאר ללא טיפול, הוא נהיה יותר מפושט ויותר מסובך לטפל, ושיעור הצלחת הטיפול יורד. תווכי התנועות נשארים מוגבלים ואז מתפתחים פיצויים ביומכניים כדי להתגבר על המצב. בניסיון האישי שלי, ניתן לטפל באנשים שסובלים מכאב מיופציאלי גם 10 שנים, אך הטיפול יותר ארוך וקשה מאשר אם נעשה בשלב מוקדם יותר.


כדי לקבוע תור אנא התקשרו

בריאותה (מבשרת ציון) 02-585-2300
שר"פ (הדסה) 02-677-8899

אני מאמינה שאפשר וצריך לחזור לאיכות חיים בריאה