כאב הנובע מפריצת דיסק


פריצת דיסק אמיתית הוא מצב בו מעטפת הדיסק נקרעת והחלק הפנימי של הדיסק, פורץ אל תעלת השדרה ולוחץ על עצבים שונים. קיימים 5 דרגות של פריצות דיסק, הכי נפוץ ביניהם הינו "בלט " דיסק, שהינו הכי קל. עם הגיל, מתפתחות ביעות שונות שיכולות לגרום ללחץ על העצבים השורשיים, ועל ידי כך לכאב "רדיקולרי" לאורך הרגל. בעיות אלו כוללות פתולוגיה בדיסק, אך גם מהיצרות ספינלית הנגרמת וניבון פרקי עמוד השדרה, וגם מגלישה של חוליה אחת על זו מתחתיה.
לעומת זאת, גם כאשר צילום CT או MRI מעידים שיש פריצת דיסק, אין זה אומר בהכרח שהכאב נובע משם. פריצות דיסק לא בהכרח כואבות ולכאב ישנן מקורות רבים אחרים. גם כאשר הכאב כן נובע מפריצת הדיסק, לא מן הנמנע שיש עוד גורמים אחרים התורמים לכאב והינם בעלי חשיבות לא פחותה מפריצת הדיסק.

כאב גב תחתון המקרין לרגל יכול לנבוע מסיבות שונות כמו לחץ על העצב כתוצאה משריר תפוס או מפריצת דיסק. הכאב יכול לנבוע גם מנקודות הדק בשריר, מהרצועות של המפרק הסקרואילייקי SI ומעוד סיבות שונות.
באופן דומה, גם כאב צוואר המקרין ליד יכול לנבוע מלחץ על שורש עצב, מנקודות הדק או מהיתפסות של עצב וגם כאן יש לערוך בדיקה יסודית לפני שקופצים למסקנות.

כאשר לא מאבחנים נכון את הגורם לכאב, הטיפול בו נידון לכישלון ומסיבה זו, גם כאשר יש ממצא מצילום כזה או אחר ורוצים לעבור ניתוח על מנת לטפל בממצא, כדאי לעבור גם בדיקה קלינית יסודית מאד על מנת להבין אם הממצא הוא אכן הגורם לכאב ואלו עוד גורמים קיימים.

אנשים לפעמים נוטים להחליט בפזיזות על הליכה לניתוח, אולם כדאי לשקול החלטה זו בזהירות. בין 10-40% מהאנשים שעוברים ניתוח גב מופיעה תסמונת הנקראת, תסמונת ניתוח גב כושל. (Failed Back Surgery Syndrome). זו תסמונת בה הכאבים חוזרים או אפילו מחמירים לאחר הניתוח. במקרים רבים, למרות שטכנית, המצב לא מקוטלג כ FBSS, אבל הכאב לא משתנה מלפני הניתוח בכלל, וזה יכול לנבוע במאבחנה לא נכונה מלכתחילה. תסמונת זו יכולה להיגרם כתוצאה מצלקת בתוך חלל האפידוראלי, פגיעה או אפילו חתך של עצב במהלך הניתוח,  או מזיהום. בנוסף לתסמונת זו, יש לזכור שהניתוח גורם לשינויים ביומכניים בגב ושינויים אלו יכולים לגרום לכאב ולתפקוד לקוי. אין זאת אומרת שלעולם לא כדאי לעבור ניתוח, אלא שיש לחשוב פעמיים לפני שמחליטים, לוודא שהבעיה האמתית היא זאת שהניתוח מוכוון אליה ולהבין שלניתוח יכולות להיות השלכות.

מקרה בו באופן ברור יש לעבור ניתוח הוא כאשר יש חוסר שליטה על שתן ועל היציאות או כאשר לא מצליחים להרים את כף הרגל במהלך ההליכה. הניתוח יהיה יעיל במיוחד אם הוא נעשה תוך 24 שעות מתחילת התלונות האלו. במקרים אחרים, ניתן לשקול ניתוח במצב שקיים כאב ללא מרפה, אך חשוב לשלול גורמים אחרים לכאב חזק ועקשני.

באופן כללי, יש חוסר בהירות לגבי מידת ההצלחה של ניתוחי גב. ישנם מחקרים המראים אחוזי הצלחה גבוהים של עד תשעים אחוז, בתנאי שנשלל FBSS, ומנגד מחקרים אחרים שבדקו את התוצאות לטווח הרחוק גילו שלטווח של שנתיים עד חמש שנים מיום הניתוח, לא היה הבדל בין אנשים שעברו ניתוח לאנשים שעברו טיפול שמרני אחר.

תו התקן לטיפול כיום לכאבי גב הוא זריקה לחלל האפידוראלי (קורטיזון). הזריקה יכולה להיעשות בכמה צורות והיא מפחיתה את הכאב. עם זאת, הסופרות מדברת על תוצאות פחות טובות 3 חודשים אחרי הזריקות בעיקר בגיל המבוגר יותר ובמיוחד כאשר הכאב קיים חודשים רבים.

על פי תפיסתה של ד"ר וונדי, הדרך הנכונה לטפל בכאב הנובע מפריצת דיסק היא זאת:

  • יש לוודא שאכן הכאב נובע מפריצת הדיסק.
  • גם כאשר נמצא שזה אכן הגורם לכאב, יש לטפל בגורמים המסייעים להתפתחות פריצת הדיסק וגם לגורמים אחרים לכאב, (ראו פרקים על דיקור יבש ופרולותרפיה)
  • ד"ר וונדי יכולה לבצע, במקרה הצורך, זריקות אפידוראלית מכל הסוגים, רצוי תחת שיקוף
  • לטווח הארוך יש לטפל בחוסר איזון שרירי או בהרגלים ארגונומיים לא נכונים על מנת למנוע חזרה של הכאב.


כדי לקבוע תור אנא התקשרו

בריאותה (מבשרת ציון) 02-585-2300
שר"פ (הדסה) 02-677-8899

אני מאמינה שאפשר וצריך לחזור לאיכות חיים בריאה